Gün içi koşuşturma, iş trafiği, telefonlar, saha taramaları, seni işinden alıkoyan anlamsız meşguliyetler ya da kendini ödüllendirmek için yaptığın tembellikler… Tüm bunlar arasında işinizin en önemli unsurlarından biri olmasına rağmen asla yeterince vakit ayırmadığınız bir alan var. “Ev sahibi gibi düşünmek!”

            Sektöre şaşalı bir giriş için gayrimenkul danışmanının ihtiyaç duyduğu en önemli şey portföye sahip olmak. Gayrimenkul danışmanlığı, portföyünüz olmadan da başlayabileceğiniz bir iş lakin sürdürebileceğiniz bir iş değil. Bu sektörde güçlü olmak, ayakta kalmak ve büyük başarılara imza atmak istiyorsanız mutlaka güçlü bir portföye ihtiyacınız var.

            Evini satmak isteyen birini düşünün, evini satmak istiyor fakat nasıl yapması gerektiği hakkında bir fikri yok. Evine değer biçme konusunda abartılı düşünmeye eğilimli ve pazarlık yapma konusunda çekinceli çünkü hem doğru pazarlık tekniklerini bilmiyor hem de evini ucuza vermekten korkuyor. Güvenemiyor çünkü yılların birikimiyle sahip olduğu tek şeyin oldubittiler ile elinden alınmasından korkuyor. İlk bakışta görünenler bunlar olmasına rağmen şunu söyleyebiliriz: Profesyonel bir desteğe ihtiyacı var.

            İhtiyaç duyduğunuz şey doğru bilgiye ulaşabilmek ve bu sektörde bilgiler araştırma ve tecrübe ile öğreniliyor. Müşterinizin satmak için aylarca uğraşacağı evi siz bir ayda bazen bir haftada satıyorsunuz. Müşterinizle görüştüğünüzde şunu anlamanız ve anlatabilmeniz gerekiyor. Onun bir problemi var, siz de ise o problemin çözümü. Satış konusundaki sorununu çözme yeteneklerinizi ve tecrübenizin gücünü ona hissettirmelisiniz.

            Evi herkes gösterebilir, herkes müşterisinin karşısında nazik davranabilir ve internette ilan verebilir ancak siz herkes değilsiniz. Bölgeyi tanıyan, bölge rayicini, satın alanların neden aldığı, satanların neden sattığını, aranan özelliğin ve ön plana çıkarılması gerekenlerin ne olduğunu bilen, doğru alıcı kitlesiyle verimli bir iletişim kurarak evi almayı isteyebilecek insanlara ulaşma yeteneğine sahip bölgenin bir numaralı danışmanısınız. Siz bu muhitte evin satışta kalma süresi en kısa olan danışmanısınız ve müşterilerinizin doğru bir anlaşma yaparak evlerini değerinde satmaları için bulabilecekleri en iyi yolusunuz. Onlardan para istemek için değil onların para kaybetmesini engellemek için buradasınız.

            Pek çok meslekte iletişim becerilerinize ihtiyaç duymadan para kazanabilirsiniz ancak bu meslek doğru konuşamayan, empati yapamayan, iletişim kuramayanlar için değil. Mesleğiniz sorun çözmek üzerine kuruludur ve bu sorunlarını çözebileceğinizi göstermenin yolu doğru biçimde iletişim kurmaktır. Ev arayanların da ev satmak isteyenlerin de bir sorunu var ve çözüm sizde. Onlara çözüm sunarken kuracağınız etkili iletişim sadece konuşmaya değil aynı zamanda dinlemeye de dayalı olmalıdır. Sorular sorarak müşterilerinizin zihinlerindekileri anlamalı, konuşmalarına müsaade ederek önemli bilgiler elde etmeli, bu bilgileri analiz ederek onlar en doğru seçenekleri sunup size daha fazla güvenmelerini sağlamalısınız.